Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije

Candycane • Od: 20.8.2012 • Prispevkov: 247
Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 9.9.2014 18:56
lep pozdrav vsem! Smile
mene že neki časa zanima fotografiranje. v bližnji in ne tako bližnji prihodnosti imam namen veliko potovati. že v decembru grem v salzburg, naslednje leto pa london, dublin, amsterdam.. med poletnimi počitnicami za en mesec v dresden, med študijem v zda pa afrika... zelo si želim posneti nekaj fotografij.
že pred leti sva z bratom dobila najin skupni digitalni fotoaparat. zdaj pa se zanimam za dslr. nekaj osnov že vem (zgradba dslr fotoaparata, shutter speed, ISO ipd.) a vseeno bi rada izvedela več da bi bile moje fotografije malo bolše kot pa tiste "razpacane" in zamegljene ki jih večina ljudi pokaže ko pride iz potovanja. torej moja vprašanja pa so:
1. kakšen fotoaparat naj si kupim? (na bolhi sem iskala rabljene in mislim da so eni kar uredu) + ne morem si privoščiti več kot 600 eur na žalost
2. napišite mi kak uporaben nasvet, prilepite razne linke uporabnih stvari...
lahko pa komentira tud kakšen drug "beginner" da se ne bom počutila tak osamljeno
hvala že vnaprej Very Happy
makaveli • Od: 3.8.2012 • Prispevkov: 49
na hitro:) 10.9.2014 21:14
Fotografiram tko amatersko oz. se trudim slikat z čim manj fotošopa:) če te zanima, moderna slika se deli nekako 30/70, torej 30% časa za sliko, potem sledi fotošopiranje:P
Če te zanima slikanje potem pozabi digitalca:p oz. najde se kakšen sony v tvojem rangu ampak DSLR je DSLR:P
Upoštevaj zlato pravilo....pomemben je objektiv, ne pa fotoaparat.
Sam mam Nikone, to si boš mogla sama zbrat Nikon vs Canon, to sta uglavnem edina konkurenta če odšteješ par ostalih....
Iz prve roke ti povem da je nikon super, objektivi so vsi združljivi, že od SLR še vedno dobri F-Mount...
Mam D7100, D3300....glede na tebe ti predlagam kakšen D3300 z kit 18-55/18-105, in potem dokupiš še en objektiv za potrebe --> zoom/makro/tele....
ne glej preveč vodičev za nastavitve ker je vse odvisno od okolja:p izogibaj se auto, greš na manual in en teden rednega slikanja in testiranja in obvladašWink
Candycane • Od: 20.8.2012 • Prispevkov: 247
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 11.9.2014 19:04
hvala za vse nasvete! a mi lohk mal več o objektivih poveš prosim? res ne vem velik Smile
drugač pa z nikonom sm že slikala. s šolskim eno fuzbal tekmo in ne vem.. takrat se mi je zdel vse tok preprosto. prtisnla sm sprožilc pa to je to. sam prec ko sem dela slike na komp se je vidl da so čist začetniške Very Happy haha najbol se bojim da bom zapravla velik dnarja za fotoaparat pa da pol ne bom znala dobr slikat.
makaveli • Od: 3.8.2012 • Prispevkov: 49
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 11.9.2014 20:40
Pač objektivi se delijo v par kategorij:
-kit (dobiš zraven fotoaparata), so dokej osnovni, in ponavad tut ne dopuščajo kvalitete fotoaparata, npr. D3300 pride z 18-55mm, ma mislm da 24MP ampak objektiv omejuje nekje na 10MP... da ne bo pomote, slika bo 24MP ampak slabše kvalitete (prej bo meglena..)
-makro, torej slikanje makro stvari
-zoom, torej majo nekje tko, da so narjeni za normalno slikanje, z neki več zooma
-teleobjektiv, torej telefotografija, velike razdalje
-prime, so ponavadi najbolše kvalitete, ampak majo fiksno goriščno razdaljo, torej ni povečave

ko kupuješ objektiv morš vedt, za kaj ga rabš.... npr. moja zbirka:
18-55, kit (osnovni, ki ga dobiš zraven D3300)
18-105 kit (dobil pri D7100, možno tudi v kombinaciji z D3300)
50mm, prime (starejša verzija brez motorčka)
70-300 (tut starejša verzija)

zdej kaj nej ti še povem:) usak objektiv ma nek osnovni namen, zate se prepričej da ma motorček, ker drugače rabi fotoaparat ugrajen motorček, to pomeni od serije D7*** gor, (1000? in več)
Objektiv ma lahk tut "dodatne funkcije":
VR : nikonov flicker reduction, torej malo popravi premik fotoaparata pri slikanju
OS: optična stabilizacija, to vrjetno veš
MAKRO MODE: ponavadi se da s takim objektivom slikat makro posnetke
to mislm da so glavni:p

Pr objektivu še gledaš zaslonko:apperture
to mal pogooglaj, kr je preveč za razlagat, torej manšo številko k doseže = 1, več svetlobe lahko spusti notr, bol slika v temi (velika prednost prime objektivov)
Candycane • Od: 20.8.2012 • Prispevkov: 247
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 11.9.2014 21:22
woah spoznala sem kok nimam pojma o tem. še vedno nisem zihr za katirga se bom odločila. hvala ti da si si vzeu cajt da si to napisu:)
makaveli • Od: 3.8.2012 • Prispevkov: 49
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 11.9.2014 21:42
Ni problema:)

Pa računej tko, da rabš torbico, (dobiš zraven pri večini kompletov), 1 oz. več SD kartico...ubistvu so pocen, po želji dodatno baterijo...

Če maš možnost ne kupvat v sloveniji, avstrija/italija majo 100? in več cenej iste stvari...

pa ja bolš 2 objektiva pa začetniški fotoaparat k 1 fany aparat z dvema kit objektivoma:P
bsaksi • Od: 12.9.2014 • Prispevkov: 0
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 12.9.2014 21:02
Kot je že Makaveli napisal je boljše imeti dober objektiv kot fancy aparat. Jaz imam osnovni DSLR Canon EOS 1100 z objektivom 18-250. To je univerzalni objektiv, ker ima možnost širokokotnega zajemanja slik (18 ) kot tudi približati kakšno stvar in jo slikati malo bolj od daleč (250). Dejstvo je da ti pri takem objektivu ni potrebno stalno menjat objektivov, kar zna biti včasih nerodna zadeva (kakšna zanimiva zadeva uide prej ko zamenjaš objektiv) Drugo dejstvo pa je da tak objektiv običajno stane več kot sam aparat. Jaz sem za objektiv plačal skoraj 600 ?, aparat je bil pa 500 ?. kot je že Makaveli napisal izbiraj med Canonom in Nikonom - poglej če imajo kje kakšno akcijo, ker se da tako kupiti dober aparat po relativno niski ceni. pri nekaterih akcijah imaš v ponudbi celo kakšno brošuro o digitalni fotografiji ali celo osnovni tečaj slikanja.
bsaksi • Od: 12.9.2014 • Prispevkov: 0
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 12.9.2014 21:05
Kot je že Makaveli napisal je boljše imeti dober objektiv kot fancy aparat. Jaz imam osnovni DSLR Canon EOS 1100 z objektivom 18-250. To je univerzalni objektiv, ker ima možnost širokokotnega zajemanja slik (18 ) kot tudi približati kakšno stvar in jo slikati malo bolj od daleč (250). Dejstvo je da ti pri takem objektivu ni potrebno stalno menjat objektivov, kar zna biti včasih nerodna zadeva (kakšna zanimiva zadeva uide prej ko zamenjaš objektiv) Drugo dejstvo pa je da tak objektiv običajno stane več kot sam aparat. Jaz sem za objektiv plačal skoraj 600 ?, aparat je bil pa 500 ?. kot je že Makaveli napisal izbiraj med Canonom in Nikonom - poglej če imajo kje kakšno akcijo, ker se da tako kupiti dober aparat po relativno niski ceni. pri nekaterih akcijah imaš v ponudbi celo kakšno brošuro o digitalni fotografiji ali celo osnovni tečaj slikanja.
makaveli • Od: 3.8.2012 • Prispevkov: 49
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 12.9.2014 21:51
taki objektivi so super, res je pa da majo ponavadi dokej veliko aperturo, torej specifično nikon kit objektivi grejo od 3.5 : 5.6 (nekak okvirno), in niso primerni za kakšno slikanje v temi....
pa ja kokrkoli se ukvarjaš potem ti fleš pride hitro prav
meowmeow • Od: 23.4.2014 • Prispevkov: 8
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 19.1.2015 11:00
Mi lahko kdo svetuje kakšen fotoaparat kupiti. Sem bolj ljubiteljski fotoaparat, moj cenovni rang pa je okoli 300-400?. Photoshopa ne uporabljam, mogoče me kdaj prime. Objektivov nebi menjal, tako da pride najbolj v poštev kakšen kompaktni fotoaparat.

Mogoče kaj takega [povezava], kaj mislite?
meowmeow • Od: 23.4.2014 • Prispevkov: 8
Re: Nakup fotoaparata in nasveti za boljše fotografije 19.1.2015 11:00
Mi lahko kdo svetuje kakšen fotoaparat kupiti. Sem bolj ljubiteljski fotoaparat, moj cenovni rang pa je okoli 300-400?. Photoshopa ne uporabljam, mogoče me kdaj prime. Objektivov nebi menjal, tako da bo pomojem najboljši kakšen kompaktni fotoaparat.

Mogoče kaj takega [povezava], kaj mislite?
meowmeow • Od: 23.4.2014 • Prispevkov: 8
Kateri fotoaparat 19.1.2015 11:01
Mi lahko kdo svetuje kakšen fotoaparat kupiti. Sem bolj ljubiteljski fotoaparat, moj cenovni rang pa je okoli 300-400?. Photoshopa ne uporabljam, mogoče me kdaj prime. Objektivov nebi menjal, tako da bo pomojem najboljši kakšen kompaktni fotoaparat.

Mogoče kaj takega [povezava], kaj mislite?
meowmeow • Od: 23.4.2014 • Prispevkov: 8
Kateri fotoaparat 19.1.2015 11:01
Mi lahko kdo svetuje kakšen fotoaparat kupiti. Sem bolj ljubiteljski fotograf, včasih tudi kaj posnamem, moj cenovni rang pa je okoli 300-400?. Photoshopa ne uporabljam, mogoče me kdaj prime. Objektivov nebi menjal, tako da bo pomojem najboljši kakšen kompaktni fotoaparat.

Mogoče kaj takega [povezava], kaj mislite?


Uporabi pamet, ko si 'gor',
da ne bo problemov, ko greš 'dol'!

Zaradi tvoje varnosti med sodelovanjem v Forumu ali na Čveku ne objavljaj svojih osebnih podatkov, imena, priimka, naslova, kjer stanuješ, e-naslova, telefonske številke, ne razlagaj, v katero šolo hodiš in ne objavljaj svojih fotografij ali povezav do njih.

Prav tako na Forumu ali Čveku ne objavljaj osebnih podatkov in fotografij ali povezav do svojih prijateljev in znancev, niti jih ne pošiljaj po mejlu osebam, s katerimi se srečuješ na netu.

Če se s sogovorniki ne strinjaš, jim to lahko vljudno poveš. Nadzor nad Forumom in Čvekom ima uredništvo spletnega mesta eetaq.si, ki si pridržuje pravico, da žalitve, zmerjanja, neplačane oglase in druge neprimerne vsebine izbriše po lastni presoji. Če ti kaj ni všeč, oz. imaš kakšno pripombo povezano s vsebino Foruma ali Čveka, nam pošlji mejl na urednistvo@eetaq.si.