telopedija
splav
Splav ali abortus je prekinitev nosečnosti v času prvih 28 tednov nosečnosti. Zgodi se lahko nenamerno (spontano) ali namerno (umetno).
Spontana prekinitev nosečnosti se lahko zgodi zaradi najrazličnejših vzrokov in je precej pogosta, saj se na tak način konča kar vsaka deseta nosečnost.
Umetna prekinitev nosečnosti se večinoma opravi na željo nosečnice, ki še ni noseča več kot 10 tednov. Pozneje se poseg opravi le izjemoma, če je zaradi nosečnosti ogroženo zdravje nosečnice, o upravičenosti pa odločajo zdravniki.
Umetno prekinitev nosečnosti opravijo zdravniki v operacijski dvorani in poseg traja približno deset minut. Nosečnost se prekine z vakuumsko aspiracijo vsebine maternice, kar pomeni odstranitev plodu iz maternice. Pred posegom je potrebno opraviti še razne preiskave (ultrazvok, pregled krvi), opraviti razgovor s psihologom, po posegu pa sledijo kontrolni pregledi.
O umetnem splavu imajo ljudje različna mnenja. Večina religij mu zelo nasprotuje in v mnogih državah ni dovoljen. Zagovorniki in nasprotniki pravice do splava se prepirajo večinoma o tem, kdaj se začne življenje zarodka. Temu vprašanju ni mogoče priti do dna, lahko pa se strinjamo vsaj o tem, da splav ni preprosta odločitev in da posledic ne smemo jemati preveč na lahko.
Umetna prekinitev nosečnosti je v Sloveniji pravica, ki jo imajo vse ženske. Na tak način lahko vsaka ženska sama odloča o svojem telesu in rojstvu otrok. Nikakor pa tak korak ni preprost in je vreden dobrega premisleka. Še bolje pa je o posledicah razmišljati prej, saj se lahko nosečnosti izogneš na veliko učinkovitih načinov. In brezskrbna zabava je še bolj zabavna, kajne?
na začetek kategorije telopedija |